Tešíme sa do škôlky! :)


Categories :

Nástup do škôlky je pre dieťa i rodiča veľmi dôležitý a významný životný krok. Pre dieťa preto, že oficiálne vstupuje do širšieho sociálneho spoločenstva, pre rodičov preto, že nechávajú svoje dieťa osamote v starostlivosti cudzích dospelých.

Dieťa a rodičia sú k sebe tesne pripútaní a vstupom do škôlky nastal čas, kedy sa už  musia na určitú dobu odpútať. Významný francúzsky detský psychiater Marcel Rufo píše: „Odlúčenie je potrebné preto, aby sme vlastnili svoje JA. To nám umožňuje vytvárať nové väzby, nové vzťahy a žiť svoj život“.

Nástup do škôlky je u dieťaťa spojený s vekom, kedy je danú situáciu schopné zvládnuť. Vďaka úzkej spolupráci s učiteľmi a dôkladnej príprave rodičov na tento krok, prechod dieťaťa do škôlky nemusí byť vôbec stresujúci:)

Rodič sa musí v prvom rade pre vstup do škôlky rozhodnúť pevne. Zodpovedne zvážiť emocionálnu zrelosť svojho dieťaťa a pokiaľ si rozhodnutím nie je istý, mal by počkať. Dieťa veľmi rýchlo vycíti neistotu svojho rodiča, tá sa prenesie i na neho a hladký priebeh nástupu do MŠ sa nepodarí.

Keď ste sa už pevne rozhodli:

„Pomáhajte mi, ale nerobte za mňa veci, ktoré zvládnem sám. Dajte mi viac času.“
Veďte dieťa k samostatnosti. Nechajte ho samostatne sa vyzliecť, obliecť, vyzuť a obuť. Pomôžte mu v tom tak, že oblečenie nebude tesné, papučky budú ľahko nazúvateľné, bez komplikovaného zapínania. Samé sa naje lyžicou/vidličkou, pije z pohára, nie z fľašky.

„Naučte ma udržiavať svoje telo čisté a zdravé.“
Špeciálne venujte pozornosť hygienickým návykom na toalete. Dieťa musí vedieť potrebu včas ohlásiť, aby sa stihlo samostatne sa vyzliecť, usadiť na toaletu a po vykonaní potreby sa utrieť a naspať obliecť. Nielen počas chrípkového obdobia, ale vždy po vychádzke zvonku, pred jedlom, po hre a keď je to potrebné, veďte dieťa k dodržiavaniu čistoty. Samé si má dokázať namydliť a umyť ruky, vodu zastaviť a dosucha sa utrieť.

„Pomôžte mi posilňovať moju detskú imunitu, nebudem tak často chorý.“
Posilňujte imunitu svojho dieťaťa častým pobytom na čerstvom vzduchu, aktívnym pohybom a pestrým jedálničkom, bohatým na zeleninu a ovocie. V prítomnosti iných detí sa nevyhnete nežiaducim baktériám a vírusom, no oveľa ľahšie si s nimi poradí silný organizmus plný vitamínov, ako slabý, ktorý rád najmä sladkosti..

„Dajte mi pocítiť istotu, že sa ku mne vždy vrátite.“
Zvykajte dieťa na čas bez vás. Pred nástupom do škôlky by malo mať dieťa skúsenosť pobytu s inou dospelou osobou, napr. opatrovateľkou alebo starou mamou. Odporúča sa začať s krátkym intervalom a postupne, v závislosti od reakcie dieťaťa, čas predlžovať. Vždy dieťaťu vysvetlite kam idete, kde a s kým na vás počká, ubezpečte ho, že sa skoro vrátite, príp. mu prisľúbte malú odmenu, napr. sladkosť, zahráte sa jeho obľúbenú hru, pôjdete spolu na ihrisko a pod. Sľub samozrejme vždy dodržte!

„Bude mi ľahšie, keď tam už budem niekoho poznať.“
Zvykajte dieťa na detský kolektív návštevou ihrísk alebo kamarátov rovesníkov. Dieťa, ktoré má tieto skúsenosti ľahšie reaguje na nové kontakty v materskej škole. Skôr pochopí, že nie všetky hračky nie sú iba jeho, a že ten druhý vždy neurobí, čo ono chce.

„Porozprávajte mi niečo pekné o škôlke. Čo tam budem robiť? Kto sa bude so mnou hrať?“
Veľa sa o škôlke rozprávajte, vzbudzujte v dieťati zvedavosť a motivujte ho. Čítajte si knižky o škôlke, hovorte o tom, ako sa tešíte, že sa naučí nové pesničky, bude sa môcť hrať s novými hračkami a kresliť úžasné obrázky. Nechajte dieťa, nech si v obchode samo vyberie pyžamko a papučky do škôlky, bude si ľahšie svoje veci poznať. Môže sa nimi pochváliť babke, ukázať ako si ich vie samo obuť. Veci na prezlečenie si spoločne označte iniciálkami, aby sa nestratili. Určite ho nestrašte slovami, že ak niečo pokazí či nezvládne, deti sa mu budú smiať, alebo ho pani učiteľka vyhreší! Práve naopak – všetci si budeme pomáhať:)

„Poďte sa so mnou na chvíľu pozrieť do škôlky, nech viem, kam idem. Nebudem sa báť.“
Avšak prechádzajte si aspoň cestu z domu do škôlky tak, ako budete chodiť každé ráno. Cestou spoločne opisujte čo vidíte, aby dieťa dôkladne poznalo okolie MŠ. Dieťa nebude v úplne novom prostredí a jeden z mnohých stresujúcich faktorov (neznámosť prostredia) nebude tak intenzívne pôsobiť.

„Ráno nebuďte nervózni, dajte mi dosť času, aby som sa v pokoji prebudil, naraňajkoval. Prosím nekričte, nenáhlite sa, nemám to rád.“
Najmä vy, rodičia, ste tými, ktorí musia ráno ustáť s kľudom a úsmevom, nedať na sebe pred dieťaťom poznať svoje citové rozpoloženie. Tu sa vždy odporúča rodičom, obmedziť pohyb v škôlke na minimum, aby nebol čas na vyjednávanie. Väčšinou ranná kritická situácia  rýchlo pominie a dieťa pri hre zabudne na „svoje trápenie“.

„Buďte prosím trpezliví, dajte mi čas, aby som si zvykol a ja to zvládnem.“
Uvedomte si, že deti majú tendenciu báť sa nových vecí a tak je to v poriadku a správne. Z toho dôvodu ani nemôžete od dieťaťa očakávať, že nástup do škôlky prebehne hneď úplne hladko a bez plaču. Naopak, treba rátať s emocionálne náročnými situáciami v prvé dni, možno aj týždne, časové rozpätie je veľmi individuálne, no nie nekonečné.

„Hovorte mi často, že ma ľúbite. Nehrešte ma za „nehody“, ktoré sa mi prihodia.“
Ubezpečte dieťa o tom, že nástupom do škôlky sa nemení vaša láska k nemu. Aspoň v prvé dni sa snažte prísť po dieťa čím skôr. Pýtajte sa ako dobre sa malo, čo pekné zažilo. Nehrešte ho za špinavé tričko, či roztrhnuté tepláky. Vyzdvihujte pozitíva a zvyšok dňa trávte spolu. Neodporúča sa zaťažovať dieťa ešte ďalšími aktivitami, krúžkami, výletmi či návštevami. Potrebuje čas vnútorne vstrebať nové zážitky, odbúrať stres v pokojnom prostredí domova len v prítomnosti svojich rodičov.

Rodič by mal mať k inštitúcii a personálu, ktorému zveruje svoje dieťa dôveru. Vzájomná dôvera výrazne napomáha celému adaptačnému procesu, preto je dôležité pýtať sa i odpovedať na otázky, načúvať svojmu dieťaťu a eliminovať jeho obavy.

Tešíme sa, ako to spolu zvládneme a vyslúžime si
bezstarostné dni plné zábavného učenia v škôlke!:)